neděle 21. června 2015

Ako to bolo s tým nacistickým pochodom, ako sa snažili pochod rozpustiť a prečo sa vláda bojí ľudu?Bratislava- Podľa všetkého najväčšia akcia po roku 1989 sa uskutočnila v hlavnom meste i po nápore silnej antipropagandy bez  hlavy a päty médií, rôznych ľudskoprávnych organizácií a pseudoosobností. Média dokonca tlačili na mesto a žiadali zrušenie akcie. Ako spoluorganizátor som vnímal každý detail na akcii, keďže som bol za ňu priamo zodpovedný. Nie všetko však prebehlo čisto a úradovali provokatéri a úmyselné zmeny trasy, len aby došlo ku konfliktom a akcia bola rozpustená!

Po príchode do Bratislavy sme sa museli podrobiť osobným prehliadkam a po nich sme pokračovali na námestie, kde sme pomohli pri stavbe pódia a s prenosom techniky, prebrali sme organizačné veci a hneď na to som dostal telefonát od mesta, že na stanici sa hromadia ľudia a že si mám prísť po nich, pretože začínajú byť akýsi “nekľudní“. Po príchode na stanicu ma čakalo asi 400-500 ľudí. Myslel som si, že prvá polovica dorazila, ako som neskôr zistil, bol to len zlomok zúčastnených. Požiadal som políciu o pomoc pri presune. Polícia určila trasu tak, aby sme sa vyhli Hodžovmu Námestiu, kde sa zišli odporcovia protestu, bolo ich asi 100(zvyšní dospávali asi “rauš“)Na Štefánikovej sme odbočili a tak obišli Hodžovo Námestie. Nedorazili sme ani na miesto určenia a už volalo mesto opäť, že na stanici sa zišiel ďalší dav ľudí a že neustále prichádzajú ďalší. Hneď ako sme dorazili na Námestie SNP som vyrazil opäť na stanicu, tento krát okolo Hodžovho Námestia, kde na nás padali nemilé pohľady protistrany. Keď som dorazil na miesto, čakala ma doslova kolóna ľudí, niekoľko tisíc ľudí! Začali sme sa presúvať, dav sa ťahal od stanice až po Štefánikovú. A tu nastali prvé problémy. Polícia na Štefánikovej dav zastavila. Stáli sme nejakú chvíľu a tak som sa domáhal veliteľa policajného dozoru. Keď som sa rozbehol vpred za ním, dav sa pohol. K môjmu počudovanie sme však neodbočili na Štefánikovej ako pred tým, ale šli sme priamo na Hodžovo Námestie.

Pokus o rozpustenie akcie

A tu si dávam otázku: Ktorý idiot nariadil prechod cez Hodžovo Námestie???
Vedel som dobre tak ako polícia, že ak pôjdeme smer Hodžovo Námestie, tak sa priamo stretneme s odporcami, nastane konflikt a zhromaždenie sa môže rozpustiť. Konflikt polícia pravdaže čakala, pretože sa za nami začalo ťahať vodné delo.  Kolóna sa zrazu zastavila a dav stál rovno pred provokujúcimi. Začali lietať urážky, predmety a dokonca pyrotechnika. Musel som ho hnať vpred, po chvíli sa mi to podarilo a dav sa opäť pohol. Tu taktika zhromaždenie rozpustiť nevyšla podľa plánov.

Pokus médií o vykreslenie nízkej účasti a tlak na radnicu, aby zhromaždenie nepovolili

Média boli priamo zapojené v kampani na zrušení akcie. Potvrdili mi to ľudia z úradov. Faktom však je, že oznámenie bolo juristický dokonalé a teda nezrušiteľné. Keď sa to médiám nepodarilo takto, tak sa aspoň snažili podryť účasť. Zasa zarezonovali titulky typu stovky účastníkov, násilnosti, poškodzovanie majetku atď. Pravda je však taká, že akcie prebehla bez akéhokoľvek incidentu až po jej rozpustenie zvolávateľom. Počas zhromaždenia a presunu nebola poškodená jediná vec, nehnuteľnosť či zdravie! Neskôr média prišli s rozprávkami o napadnutom cyklistovi z Brazílie, ako to však bolo naozaj?

Napadnutý cyklista

Na internete sa medzičasom našlo video z incidentu. Na ňom je jasne vidieť, že “extrémistov“ zahnali do davu policajti. Cyklistovi sa neskrivil vlas na hlave, maximálne si musel vymeniť svoje brazílske trenky. Média však priniesli titulky a reportáže, akoby cyklistu rozštvrtili a upálili priamo na hrade.
Odkaz na video: https://www.facebook.com/bernardocruzdh/videos/444122342422947/

Bilancia

V celku sa protestu  zúčastnilo asi 10 000 ľudí medzi nimi deti, starší ľudia, cigánsky aktivisti iní. Akciu dokonca podporila rómska únia na Slovensku. Takže aký extrémizmus? Vyhlásenia “našich politikov“ boli pred i po akcii rovnaké. Extrémisti, nenávisť a násilie. Tu sa však jedna o to, že potkany cítia, že loď sa začína potápať a marec 2016 je za dverami. Boja sa hnevu ľudu a boja sa toho, že už nebudú zarábať na biede ako doteraz. Počas akcie nebolo nič poškodené a nikto neutrpel ujmu na zdraví, inak by som ako organizátor niesol už dnes zodpovednosť. Média nedostali žrádlo a tak si všetko zasa vycucali z prstov a obrázky priložil nie moc šikovný grafik, ktorý to ešte musí s fotoshopom dotiahnuť viac do dokonalosti. Ale národ už nie je taký blbý, ma internet a tam sa dá nájsť mnoho videí, fotiek z akcie. Takže toľko ku skrachovanej diskreditácií nadmieru vydarenej akcie, ktorá tu nebola od roku 1989 a bola vedená partiou hlúpych extrémistov, ktorí sa nevedia organizovať a všade ich porazí i vrece zemiakov.

3 komentáře: